Фреони для кондиціонерів: види та особливості
Системи вентиляції докорінно змінили наше життя. Сьогодні немає проблем із провітрюванням житлового будинку, навіть якщо на вулиці сильний мороз чи справжня спека. Кондиціювання обладнання дозволяє підтримувати в приміщенні оптимальний мікроклімат, причому із забезпеченням свіжим повітрям, що знаходяться всередині людей. Однак для ефективної роботи кондиціонер повинен бути в ідеальному стані.
Зокрема, обов'язково наявність необхідного обсягу холодоагенту. Для заправки систем вентиляції використовується фреон. Щоправда, це одна конкретна речовина, а ціла група вуглеводнів.
Що таке фреон та які його властивості
Як було зазначено, фреоном називається ряд вуглеводнів, і навіть їх сумішей. Назва виникла завдяки компанії «ДюПонт», яка запатентувала конкретну речовину під назвою Freon (ТМ). Це призвело до того, що всі холодоагенти, що використовуються для заправки холодильного та кондиціювання обладнання, як побутового, так і промислового, стали називати цим словом. До речі, у вітчизняній термінології було прийнято називати ці вуглеводні також одним словом. До 90-х років вони називалися хладонами.
Сьогодні існує понад 50 комбінацій, необхідних у побуті та промисловості. Ми сконцентруємося на тих фреонах, які повсюдно використовуються для роботи кондиціонерів.
Практично всі хладони:
- не розчиняються у воді;
- інертні, що робить їх не горючими і вибухонебезпечними;
- мають здатність теплообміну на вражаючому рівні.
Фреони можуть бути як небезпечними, так і безпечними для навколишнього середовища. Зокрема, деякі їхні види шкодять озоновому шару планети. У зв'язку з цим останні 20 років активно велися роботи з вирішення проблеми. На сьогоднішній день все більше обладнання працює із безпечними холодоагентами.
Види фреонів, які застосовуються в кондиціонерах
На даний момент в системах, що кондиціонують, використовується сім різних фреонів, а також ізобутан (600A). Останній, щоправда, менш популярний через свою вибухонебезпечність. Тому його не зустріти у побутовому обладнанні. Для домашніх та офісних кондиціонерів зазвичай використовують фреони:
- R22 (він же хладон 22), ця речовина роз'їдає озоновий шар, тому сфера його застосування звужується (до переваг можна віднести можливість дозаправки обладнання);
- R410A не містить хлору та безпечний для навколишнього середовища, є двокомпонентним;
- R-407C теж нешкідливий, дуже ефективний і включає три різні холодоагенти, кожен з яких відповідає за різні напрями;
- 134A відмінний варіант, якщо в систему не потрапить повітря, тому що в цьому випадку можуть утворюватися горючі суміші (а при дії вогню цей фреон виділяє токсичні для людини речовини);
- 404A є сумішшю хладонів, яка не загориться у будь-якій ситуації;
- хладон 32 за своїми характеристиками схожий на R410A, але є менш в'язким, що призводить до зниження витрати;
- 507A є єдиним хладоном, який легко змішується з іншим (R404A), що підходить для дозаправки.
Зверніть увагу на основний недолік багатокомпонентних фреонів для кондиціонерів, безпечних для довкілля (крім 507A). Всі вони не підходять для дозаправки кондиціонера, оскільки містять різні речовини в заданому відсотковому співвідношенні. При утворенні витоку складові випаровуватимуться з різною швидкістю, тому необхідно повністю злити залишки, очистити систему і заливати заново.
Скільки фреону у кондиціонері
Необхідний обсяг хладону залежить від:
- потужність конкретної моделі обладнання;
- довжини сполучних блоків трубок.
Тому неможливо навскідку сказати, скільки холодоагенту потрібно для абстрактного обладнання. Це може бути як 500, так і 1700 грамів. Плюс 15 - 30 грамів на кожен метр траси, що перевищує початкову довжину. Пам'ятайте, що максимальна довжина трубки вказана в посібнику користувача, як і допустимий перепад між блоками спліт системи.
На щастя, вам це знати не потрібно. Інформація зазвичай зазначена в документації обладнання, а також спеціальних шильдиках (є на всіх блоках). Там написано, яку марку фреону можна заправляти, а також, скільки його має бути за стандартної довжини траси (теж зазначеної).
Крім того, ця інформація потрібна лише для заправки кондиціонера хладоном. Як правило, подібними процедурами займається компанія установник, а також майстри з технічного обслуговування та ремонту.
Як часто кондиціонер вимагає дозаправки
За умови правильного монтажу та високої якості спліт системи наступна заправка буде потрібно дуже нескоро. Точні рекомендації щодо термінів регламентних робіт ви знайдете в інструкції з обладнання. Якщо ваш кондиціонер почав барахлити і явно не справляється з поставленим завданням, швидше за все є витік. В цьому випадку варто викликати спеціаліста, який проведе діагностику, знайде причину втрати потужності та виправить ситуацію.
- Нашим захисникам потрібна допомогаНаш співробітник Крамаренко Олександр, воює проти російських окупантів на території України. Нині підрозділ, у якому служить Олександр, потребує матеріальної допомоги.Повна версія статті
- Не крутиться барабан у пральній машині: розглянемо найчастіші кейсиУ цій статті розглянемо, чому може не крутитися барабан у пральній машині. І що робити у такій ситуації.Повна версія статті